piątek, 20 maja 2011

Tort kremowy z owocami

Kremowiec z owocami - stary wypróbowany przepis

Autorem artykułu jest gośka



Jest to bardzo smaczny tort kremowy z owocami, oryginalny, nie jest trudny w przygotowaniu, a najważniejszą zaletą tego ciasta jest to, że można go przyrządzać w lecie, gdy są świeże owoce, np truskawki, maliny, poziomki lub czarne jagody, a w zimie ananasy lub brzoskwinie z puszki.

Przygotować następujące składniki:

- 1 1/2 kostki masła,

- 1 1/2 szklanki mleka,

- 25 dkg cukru pudru,

- cukier waniliowy,

- 10 dkg mąki,

- 3 żółtka,

- sok z 1/2 cytryny,

- kilka kropli zapachu np rumowego

- 2 galaretki , ( mogą być różne )

- biszkopty, lub moje ciasto z białek.

Utrzeć 3 żółtka i powoli dodawać mąkę i ok. 1/2 szklanki mleka. Resztę mleka zagotować i wlać roztarte żółtka, ciągle mieszając, ugotować tak jak budyń. Krem musi być gęsty. Pozostawić do ostygnięcia,( można wstawić do zimnej wody.)

Utrzeć masło z cukrem pudrem i ewentualnie waniliowym i do tego powoli dodawać ostygnięty krem i sok z cytryny, ciągle mieszając. Można, jak kto lubi, dodać kilka kropli zapachu rumowego.

Na dno dużej tortownicy ułożyć pokruszone biszkopty, lub upieczone wcześniej moje ciasto z białek . Zużywa się wtedy 3 niewykorzystane białka.

Na to położyć połowę masy, na to warstwę owoców, resztę masy, a na nią jeszcze raz warstwę owoców.

Wstawić do lodówki, żeby zastygło.

Zrobić 2 galaretki. Po ostudzeniu zalać krem 1 galaretką, wstawić do lodówki, a jak zastygnie drugą galaretką. Ładnie wyglądają różnokolorowe galaretki, np jedna w kolorze owoców, czerwona, żółta, pomarańczowa, a druga zielona - agrestowa.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Duszona karkówka

Duszona karkówka na warzywach

Autorem artykułu jest Sebastian Baranowski



Gdy nie mamy już pomysłu na niedzielny obiad, gdy znudziły się już nam schabowe, możemy dla odmiany przygotować coś nowego a mianowicie miękką, soczystą z aromatycznym sosem duszoną karkówkę na warzywach:).

Gdy nie mamy już pomysłu na niedzielny obiad, gdy znudziły się już nam schabowe, możemy dla odmiany przygotować coś nowego a mianowicie miękką, soczystą z aromatycznym sosem duszoną karkówkę na warzywach:).

DSCF0548

Poniżej podam przepis i składniki na 4 sycące porcje:).

Składniki:
- pieprz,
- 2 łyżki masła (jeśli ktoś lubi smalec, to zamiast masła można użyć smalcu),
- 2 marchewki,
- 2 pietruszki,
- dwa ziarna jałowca,
- 4 goździki,
- 3 liście laurowe,
- gałązka rozmarynu,
- 250 ml wywaru mięsnego.

Przygotowanie:
1. Umyte mięso związać w roladę. Oprószyć solą, pieprzem (sam z własnego doświadczenia dodaję jeszcze odrobinę pieprzu ziołowego). Ze wszystkich stron mięso dokładnie obsmażyć na maśle (bądź smalcu).
2. Marchew obrać, przekroić wzdłuż, a potem w kawałki długości około 3 cm. Pietuszkę obrać i pokroić w plasterki. Warzywa przełożyć do rondelka po mięsie, podsmażyć. Następnie na podsmażonych warzywach umieścić mięso. Dodać przyprawy i podlać wywarem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C. Piec około 2 godzin, aż mięso zmięknie, podlewając je od czasu do czasu wypieczonym sosem (czyli tym wywarem którym zostało podlane mięso).
3. Upieczone mięso pokroić w grube plastry. Obłożyć miękkimi warzywami, podlać sosem z pieczenia (wcześniej z sosu wyjąć przyprawy). Udekorować gałązką z rozmarynu. Podawać z ugotowanymi ziemniakami albo z ziemniaczanymi kluseczkami.

A teraz jak szybko zrobić kluseczki:)

Zetrzeć 800 g gotowanych ziemniaków, następnie dodać 250 g mąki krupczatki, 80 g masła, 2 jajka, posolić i zagnieść ciasto. Łyżeczką odcinać kluseczki i wrzucać do posolonego wrzątku. Gdy wypłyną na powierzchnię, odcedzić i podawać najlepiej z odrobiną masła:).

Życzę smacznego:)

---

http://gotujsmacznieizdrowo.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Pijaczek-ciasto makowe

Ciasto - Pijaczek

Autorem artykułu jest gośka



Pyszne ciasto. Piekę je od wielu lat i ciągle wszystkim smakuje. Ponieważ jednym z głównych składników jest mak, piekę je również na Boże Narodzenie, ponieważ u mnie w domu nie ma wielu amatorów makowca, a mak na święta musi być.

Składniki na ciasto:

- 9 białek,

- 1 1/2 szklanki cukru,

- 1 1/2 szklanki maku suchego,

- 1 1/2 szklanki wiórek kokosowych,

- 1 łyżka proszku do pieczenia,

Z białek ubić sztywną pianę, dodać cukier, dalej ubijając. Po ubiciu na sztywno powoli dodawać pozostałe składniki, delikatnie mieszając. Wyłożyć na dość dużą, prostokątną ,blachę wysmarowaną masłem i wysypaną bułką tartą. Piec ok. 45 minut w temp. 190 stopni.

Składniki na masę:

- 9 żółtek,

- 1 kostka masła,

- 1/2 litra mleka,

- 2 1/2 łyżki mąki ziemniaczanej,

- cukier waniliowy,

- 5 łyżeczek cukru,

Odlać 1/2 szklanki mleka, dodać żółtka, mąkę, cukier waniliowy i dokładnie wymieszać. Resztę mleka zagotować z 5 łyżeczkami cukru, wlać żółtka i ugotować jak budyń. Pozostawić do ostygnięcia.

Rozetrzeć masło na pianę, dodać ostudzoną masę i utrzeć na krem.

Przygotować 2 - 3 paczki herbatników Petit-Beurre, ok 100-120 ml wódki czystej lub rumu i trochę wiórek kokosowych do posypania.

Krem wyłożyć na ciasto. Herbatniki nasączyć w wódce, najlepiej na chwilę po jednym herbatniku zanurzyć w alkoholu i układać na masę. Polać polewą czekoladową, można kupić gotową, lub zrobić samemu ( przepis poniżej) i posypać wiórkami kokosowymi.

Przepis na polewę czekoladową:

- 7 dkg masła,

- 7 dkg cukru,

- 7 dkg czekolady,

- 2 łyżki mleka,

Wszystkie składniki zagotować i gotować 3 - 4 minuty. Jak trochę przestygnie, polać ciasto.

Wstawić do lodówki i po kilku godzinach delektować się pysznym ciastem.

Smacznego!

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Szybko i smacznie-omlet z warzywami

Omlet serowy z warzywami

Autorem artykułu jest Sebastian Baranowski



Doskonały przepis na śniadanie:). Ja osobiście robię taki omlet na obiad. Przepis jest naprawdę prosty a czas przygotowania wacha się w granicy 25 minut.

Doskonały przepis na śniadanie:). Ja osobiście często stosuję ten przepis na danie obiadowe, wiadomo jak to jest rano, budzik dzwoni – czas wstawać:), człowiek zaspany pierwsze kroki kieruje do łazienki, potem w pośpiechu pije kawę, wsiada w samochód i jedzie do pracy. Dlatego ja osobiście robię taki omlet na obiad.


DSCF0550

Przepis jest naprawdę prosty a czas przygotowania wacha się w granicy 25 minut. Poniżej podam przepis i składniki na 4 sycące porcje:).

Składniki na cztery porcje:
- 20 dag pieczarek,
- 6 cebulek dymek,
- 4 pomidory (ja osobiście często dodaję pomidory z puszki:) z ziołami – jedna taka puszka w zupełności wystarczy),
- 15 dag wędzonego boczku,
- 12 jajek,
- 20 dag łagodnego żółtego sera (np. edamski),
- 2 łyżki masła (ja osobiście używam masła, wtedy omlet ma niepowtarzalny smak:), jeśli ktoś nie lubi masła może użyć oleju),
- sól, pieprz (można też dodatkowo dodać szczyptę pieprzu ziołowego),
- liście sałaty i natka pietruszki do przybrania.

Przygotowanie:

1. Pieczarki dokładnie wytrzeć papierowym ręcznikiem i pokroić w plasterki. Dymki oczyścić, opłukać, pokroić w cienkie krążki. Pomidory umyć, sparzyć wrzątkiem i obrać ze skórki, oczyścić z pestek i pokroić w kosteczkę.
2. Boczek pokroić w kostkę, wysmażyć na chrupko na suchej patelni. Dodać pieczarki, chwilę smażyć razem. Włożyć dymki i pomidory, wymieszać i delikatnie podsmażyć na wolnym ogniu, na koniec oprószyć solą i pieprzem do smaku.
3. Jajka rozkłócić z dwoma łyżkami zimnej wody i szczyptą soli. Ser zetrzeć na grubej tarce i wymieszać z masą jajeczną. Do jajek można też dodać garść posiekanej zieleniny (np.: natkę pietruszki, koperek, szczypiorek) lub odrobinę suszonych ziół.
4. Na dużej patelni o grubym dnie rozgrzać masło. Wlać jajka, smażyć na wolnym ogniu. W trakcie smażenia podważać boki omletu łopatką lub szerokim nożem, tak by surowa masa spływała pod spód. UWAGA: jeśli nie mamy odpowiednie dużej patelni należy smażyć masę jajeczną porcjami. Omlet nie może być zbyt gruby, bo zanim wierz się zetnie to spód zrobi się suchy.
5. Na podsmażonym omlecie ułożyć boczek i przygotowane warzywa. Smażyć razem jeszcze przez około 2 minuty (nie dłużej, bo ciasto straci puszystość). Za pomocą łopatki złożyć omlet na pół i ostrożnie zsunąć na talerz. Udekorować listkami sałaty, posypać posiekaną natką. Jako dodatek można podać ostry sos pomidorowy.

I GOTOWE:) – życzę smacznego:).

---

zapraszam na http://gotujsmacznieizdrowo.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Pleśniak-przepyszne ciasto :)

Pleśniak

Autorem artykułu jest Beata Chmurzyńska



Przepyszne ciasto, jednak na jego zrobienie składa się kilka etapów więć potrzebujemy trochę wiecej czasu niż zazwyczaj zajmuje nam zrobienie ciasta. Mimo to i tak goraco polecam - warto.


Składniki:
-0,5 kg mąki
-6-8 jaj
-1,5 szklanki cukru
-1 margaryna
-1 dżem śliwkowy
-kakao
-polewa do ciast ciemna albo tabliczka czekolady
-cukier waniliowy
-proszek do pieczenia

Do miski wsypać przesianą przez sitko mąke, cukier waniliowy, proszek do pieczenia i wszystko razem wymieszać. Następnie dodać pokrojoną w drobną kostkę margarynę i ponownie dobrze wymieszać na jednolitą masę. Jajka umyć, przelać wrzątkiem. W osobnej misce oddzielić żółtka od białek. Do żółtek dodac cukier, wymieszać a nastepnie wlać do poprzedniej masy. Dobrze wyrobić. Powinno mieć konsystecje ciasta na pierogi. Ciasto podzielić na dwie równe części. Do jednej z nich dodać kakao i ponownie dobrze wymieszać. Nastepnie obie części zawinąć w folie spożywczą i umieścić w zamrażalnkiu. Poczekać aż staną sie twarde. Prostokątną forme do ciasta wysmarować margaryna i obsypać kaszką manną albo bułką tartą. Do formy zetrzeć na tarce większą część z obu kawałków ciasta (najpierw jasną część a potem ciemną) i piec przez 30 minut w piekarniku nagrzanym do 180 C. Wyjąć ciasto i położyć na nie warstwami równomiernie rozsmarowując dżem i ubita pianę z białek. Nastepnie zetrzeć pozostałe kawałki ciasta (najpierw ciemny potem jasny) i wstawic ponownie do piekarnika. Piec całość ok 15 min. Poczekać aż ciasto ostygnie. Polewę czekoladową przygotować według przepisu na opakowaniu i polać nią ciasto. Zamiast polewy czekoladowej można użyć zwykłej tabliczki czekolady.

Pozostaje już tylko życzyć SMACZNEGO!!!

---

www.wysmieniteprzepisykulinarne.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Sałatka z tuńczykiem

Sałatka z Tuńczykiem I Pomidorkami

Autorem artykułu jest Maciej Gawlikowski



Sałatka W 2 wersjach często przezemnie jadana bardzo delikatna w wersji letniej, smaczna pełna smaku Zapraszam do zrobienia skosztowania i zkomentowania moje przepisu.

Wersja Letnia

Składniki:
3-4 pomidory
mały słoik oliwek zielonych i czarnych ( najlepiej pokrojonych)
2 cebule średniej wielkości jedna biała, a druga fioletowa
1 seler
2-3 puszki tuńczyka w oliwie ( lub w sosie własnym do wyboru do koloru)
1/2 pęczka szczypiorku
pieprz

Wykonanie:
Pomidor sparzyć, obrać ze skórki i pokroić drobno wrzucić do miski.
Oliwki pokroić w krążki albo jak mamy kupione pokrojone odcedzić i wrzucić do miski.
Szczypiorek, seler i cebule drobno pokroić a wręcz posiekać wszystko razem wrzucić do miski. Odcedzić tuńczyka i wrzucić do miski. Wszystko dokładnie wymieszać i doprawić pieprzem. Jeśli ktoś lubi można dodać 2 jajka ugotowane ale samo białko z nich. Na końcu należy udekorować sałatkę np. pietruszką, pokrojona papryką w paseczki itd. wedle uznania i gustu.

Wersja Zimowa:


Składniki:
3-4 pomidory
mały słoik oliwek zielonych i czarnych ( najlepiej pokrojonych)
2 słoiki cebulki marynowanej
1 słoik selera marynowanego
2-3 puszki tuńczyka w oliwie ( lub w sosie własnym do wyboru do koloru)
1/2 pęczka szczypiorku
pieprz

Wykonanie:

Pomidor sparzyć, obrać ze skórki i pokroić drobno wrzucić do miski.
Oliwki pokroić w krążki albo jak mamy kupione pokrojone odcedzić i wrzucić do miski.
Szczypiorek drobno pokroić a wręcz posiekać i wrzucić do miski. Odcedzić tuńczyka i wrzucić do miski. Cebulki i seler odcedzamy i drobno kroimy, a następnie wsypujemy do miski. Wszystko dokładnie wymieszać i doprawić pieprzem. Jeśli ktoś lubi można dodać 2 jajka ugotowane ale samo białko z nich. Na końcu należy udekorować sałatkę np. pietruszką, pokrojona papryką w paseczki itd. wedle uznania i gustu.

Życzę smacznego

---

Maciej Gawlikowski

Zapraszam również na moje blogi:

więcej przepisów znajdziesz na moim blogu
http://zdroweprzepis.blogspot.com/

wiecej artykułów znajdziesz na moim blogu
http://autobeztajemnic.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Szpinak :)

Szpinak inaczej

Autorem artykułu jest Gosik



Kto z nas nie wylewał łez nad talerzem z zieloną papką? "Jedz, bo to samo zdrowie" takie słowa padały z wielu stron. Zawartość talerza w żaden sposób nie zachęcała jednak do spożycia, a przecież można inaczej...

Ten znienawidzony, a jednocześnie (jak twierdzą mądrzy ludzie) pełen żelaza (i nie tylko) "smakołyk" można przyrządzić tak, że smakuje naprawdę całkiem dobrze. Sama nie lubię szpinaku w postaci, w jakiej na przykład serwowano nam go w przedszkolu. Mam bardzo niemiłe wspomnienia z tego okresu. Jakiś czas temu jednak przygotowałam szpinak (wg przepisu mojej przyjaciółki) pod postacią zapiekanki i wierzcie mi - cała moja rodzina jadła go z apetytem, co więcej - potrawa naprawdę im smakowała. Podaję przepis:

Około trzy paczki świeżego szpinaku (może być też mrożony, ale wtedy lepiej , gdy jest w całości)
Świeży szpinak sparzyć przez około 5 minut, następnie odcedzić. Mrożony należy rozmrozić.
Odcedzony (rozmrożny) szpinak wyłożyć na rozgrzany tłuszcz, dodać około trzy ząbki czosnku, popieprzyć, dodać vegety (wg uznania i smaku) i pogotować około 15 minut często mieszając.
Na koniec dodać 2 kostki serka topionego (może być najzwyklejszy).
Makaron wyłożyć (bez gotowania) do naczynia żaroodpornego i przełożyć przygotowanym szpinakiem. Może to też być canelloni, które napełniamy masą szpinakową.
Całość zalewamy sosem beszamelowym - ja robię go tak:
roztapiam tłuszcz, zasmażam mąkę, dodaję zimny rozrobiony rosół z kostki, tak żeby zrobiła się gęsta papka, rozrzedzam następnie mlekiem, żeby uzyskać konsystencję sosu.

Jeżeli ktoś ma ochotę może posypać całośc żółtym serem (ja w tym wypadku wolę bez sera)
Zapiekać w piekarniku ok. 30 minut.
Świetnie nadaje się jako danie obiadowe lub ciepła kolacja. POLECAM!!!

---

www.poradniklasucha.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Sałatka kebab-mniam

Sałatka KEBAB

Autorem artykułu jest Maciej Gawlikowski



Sałatka pyszna, pikantna łatwa w przyżądzeniu jedna z moich ulubionych, lubie pikantne jedzenie a za kababem szaleje. Szczeże polecam i zapraszam do krótkiej lektury poniżej.

Składniki:

4 piersi z kurczaka
pół główki kapusty pekińskiej
3 marchewki
3 cebule ( białe, czerwone )

6 ogórków korniszonychsól
pieprz
papryka (ostra lub łagodna ilość wedle uznania)
curry
przyprawa do kebaba

Sos czosnkowy:
majonez 500 ml ( bądz jogurt 500ml w wersji fitness lub jogurt+ majonez razem 500ml)
ketchup pikantny 230 g
3-4 ząbki czosnku drobno pokrojone bądz przeciśnięte przez zgniatacz.

Polecam zrobić podwójną ilość sosu i zrobić sałatke z podwójna ilością sosu sałatka jest wtedy przepyszna

Składniki sosu wymieszać ze sobą.

Piersi kurczaka obczyścić pokroić w drobną kostkę, posypać przyprawami, usmażyć i ostudzić. Kapustę poszatkować, marchewkę zetrzeć na tarce o dużych oczkach lub pokroić drobno. Razem wymieszać i posolić. Cebulę pokroić w piórka i sparzyć wrzątkiem. ( lub pokroić 2 cebule czerwone w piórka a 2 białe w kostke apetyczniej sałatka wyglada puzniej na talerzu). Korniszony pokroić w kostkę, dać na druszlak i pożądnie odcisnąć. Układać w szklanym naczyniu warstwami: kapusta z marchewką, cebula, korniszony, mięso, kapusta z marchewką, sos, kapusta z marchewką i tak do końca skłądników. A bym był zapomniał można dodać oliwki do smaku mogą być czarne zmieszane z zielonymi polecam słoiki z oliwkami pokrojonymi bedzie dużo szybciej

Smacznego Maciej Gawlikowski uwielbiam robić jedzenie i eksperymentowac

Na więcej moich przepisów zapraszam na poniższy mój blog oraz na blog o teamtyce motoryzacji

---

Oto moje blogi zapraszam
http://autobeztajemnic.blogspot.com
http://zdroweprzepis.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zupy rybne

Zupy Rybne

Autorem artykułu jest Maciej Gawlikowski



Przedstawiam Tu 2 przepisy na zupy rybne smakowite bardzo rozgrzewajace o wyjątkowym smaku. Doskonałe na kaca 8) Zachęcam do przetestowania ich i jedzenia.

Ostra zupa rybna

Składniki

dla 2 osób

30 dag filetów rybnych (mintaj, morszczuk, panga, dorsz, sola, łosoś do smaku),
1 ostra papryczka,
2 młode marchewki,
1 młody por,
1/2 pęczka dymki,
sól,
pieprz,
1 cytryna,
2 łyżki masła,

Rybę rozmrozić i pokroić w drobną kostkę. Papryczkę bardzo drobno posiekać, marchewkę i pora pokroić, cebulę z dymki posiekać, szczypior pokroić . Na rozgrzanym maśle zeszklić cebulę, dodać marchewkę i pora, zalać 1 l. wody. Doprawić solą i pieprzem i gotować ok. 15 minut. Po tym czasie dodać do wywaru warzywnego kostkę rybną lub można się bez niej obejść dając pietruszkę i inne warzywa i gotować na małym ogniu ok. 10 minut. Pod koniec gotowania dodać do zupy papryczkę i dymkę, doprawić sokiem z cytryny i podawać.

Szybka ostra zupa rybna po tajsku

Składniki

dla 2-4 osób

wywar z warzyw - ok. 1,2 litra,
1 tilapia, 1/2 soli( mintaja, pangi, łosoś do smaku wedle uznania wymienione ryby),

kilka obranych krewetek,
kilka paluszków krabowych,
czerwona pasta curry 1/2 łyżeczki (może być dowolna ilość, ale radzę uważać...),
sos sojowy (1-2 Łyżki), sos rybny -2 Łyżki (zamiast soli kuchennej),
kolendra (może być pasta z kolendry w słoiczku),
starty świezy imbir (ok. 2-3 cm korzenia),
sok z 1/2 limonki,
1/4 opakowania grubszego makaronu ryżowego,

czas przygotowania: do 20 min

1. Bulion zagotować, dodac pastę curry, sos rybny, sos sojowy, wrzucić pokrojona w kostkę rybę, krewetki. Podgotowac kilka minut, dodać imbir, doprawić kolendrą, sokiem z limonki (ewent. innymi przyprawami - zupa ma być kwaśno-ostra).

2. Jeśli zupa ma byc od razu podana - makaron wrzucić na gorącą zupę na 3 minuty - i serwować. Jeśli chcemy ją podać nieco później - proponuję przygotować makaron wg instrukcji na opakowaniu (przewaznie wrzątek na 3 min.) i połączyć bezpośrednio przed podaniem.

Życzę smacznego Maciej Gawlikowski

---

Zapraszam na moje blogi

http://zdroweprzepis.blogspot.com/

http://autobeztajemnic.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zupa z soczewicy

ZUPA KREM Z SOCZEWICY

Autorem artykułu jest grzegorz kanczugowski



Czego chcieć od zupy? Aby była zdrowa, smaczna i pożywna. Taka jest właśnie zupa krem z soczewicy. To pyszne danie naprawdę warto przygotować. To jedna z potraw, które potrafią sprawić, że nie będziesz tęsknić za mięsem, ta zupa ma w sobie bombę treści.

ZUPA KREM Z SOCZEWICY

Poniżej podaję przepis na pożywną i smaczną zupę z soczewicy czerwonej. Dobór przypraw jest całkowicie indywidualny, a oto moja propozycja:

Składniki:

1 szklanka czerwonej soczewicy3-4 pomidory (lub 1 puszka pomidorów)1 duża cebula2 ząbki czosnkuimbir korzeńnać pietruszkinać kolendry (opcjonalnie)2 l bulionuoliwa lub olej lub klarowane masło

Przyprawy (które ja stosuję) : sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy (również w proszku), kolendra, kmin rzymski, kurkuma

Bulion wegetariański: marchew, pietruszka, seler, por, seler naciowy (opcjonalnie)

Czas przygotowania: 30min

Czas gotowania: 1 godzina

Sposób przygotowania:

Na początek obieram cebulę i kroję ją niezbyt drobno, żeby się za szybko nie rozgotowała, a warzywa na bulion kroję w kostkę. Na oliwie w garnku należy zeszklić lekko cebulę oraz starty imbir. Polecam też dorzucić trochę naci pietruszki i kolendry oraz szczyptę pieprzu i kurkumy.

Kiedy cebula będzie prawie miękka, wrzucam pokrojone warzywa i zalewam je wodą (do 2/3 garnka). Gotuję je ok. 30-35 min na wolnym ogniu. W międzyczasie, soczewicę przepłukuję kilka razy wodą na sitku z drobnymi oczkami.

Kiedy bulion będzie gotowy, odcedzam wszystkie warzywa i odkładam je na osobny talerz. Teraz solę lekko otrzymany bulion i gotuję w nim soczewicę przez 15 min. (Soczewica bardzo wchłania wodę, więc profilaktycznie dolewam 1-2 szklanki przegotowanej wody do bulionu, zagotowuję go i dopiero wsypuję soczewicę).

W tym momencie mamy czas na dokończenie zupy. Pomidory świeże należy obrać ze skóry i zmielić tak, aby powstał przecier. Warzywa mielimy na drobną masę, łączymy z pomidorami (można je mielić od razu razem) i wlewamy otrzymaną masę warzywną do bulionu z ugotowaną wcześniej soczewicą. Czasami dodaję 1 łyżeczkę koncentratu pomidorowego, by zupa nabrała ładnego pomarańczowego koloru.

Do zupy dodajemy wyciśnięte 1-2 ząbki czosnku,dobrą szczyptę sproszkowanej kolendry i kminu rzymskiego (daje to piękny i orientalny aromat) oraz resztę przypraw wedle gustu.

Gotową zupę krem dekorujemy pokrojoną natką pietruszki i/ lub kolendry.

Smacznego!

---

Dinozaur

www.zyjdobrze.cba.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl